O žene, ktorá sa zahráva s ohňom
V ostatnom čase rozvíril hlavne umeleckú komunitu príspevok Ministerky kultúry Šimkovičovej o jej návšteve výstavy v SNG. Reakcie sú rôzne. Objavujú sa súhlasné, ale aj kritické, posmešné až urážlivé osobné invektívy. Niektoré médiá hovoria o “kultúrnom lynči”, dokonca spodobňujú ministerku s Hitlerom, Goebelsom, či Tisom kvôli ideovej selekcii umenia. Hoci ministerka, ako verejný činiteľ musí zniesť aj kritiku, prirovnanie k nacistickým pohlavárom je trochu cez čiaru.
1/ V prvom rade sa nemôže porovnávať fašistické Nemecko so súčasným Slovenskom. Ide o inú dobu, ide o iný prístup a situáciu. Sú to veľmi expresívne vyjadrenia, pričom ministerka Šimkovičová nič nezakázala, len prejavila svoje osobné prekvapenie či pohoršenie nad “niektorými exponátmi”, nie nad celou výstavou. Chápem, že aj súkromné vyjadrenie ministerky na sociálnych sieťach má úplne iný dosah, ako vyjadrenie bežného návštevníka, čo je vlastne predmetom celého sporu.
2/ Expozícia je ladená prierezovo, rozmanito, nekonvenčne, expresívne až provokatívne. Zaujímavo pôsobia aj prenosné inštalačné prvky v priestore. Sporné sú len niektoré umelecké diela, ktoré naozaj môžu diváka prekvapiť pohoršiť či odradiť od ďalšej prehliadky. Ťažko mi je predstaviť si reakciu prípadných detských, alebo nič netušiacich zahraničných návštevníkov, ktorí prišli do SNG, aby sa oboznámili so Slovenským moderným umením a ponúka sa im práve tento výber. Koncepciu, selekciu a inštaláciu diel takýchto výstav neriešia jednotliví umelci, ale je vždy v kompetencii kurátora, ktorý je za výber i koncepciu zodpovedný. Preto by si mal kurátor (kurátorka) svoj výber vedieť zdôvodniť. Výber zo zbierok najnovšieho umenia v SNG nemá pevné, alebo chronologické usporiadanie a môže sa postupne meniť. Expozícia je údajne arénou pre diskusiu, tak o nej diskutujme, ale bez obojstranných urážok.
3/ Všetci, hlavne výtvarníci, ale i verejnosť už vie, že sa celosvetovo odohráva akýsi pomyselný súboj medzi klasickým dekoratívnym umením a súčasným umením konceptu. Rieši sa otázka, či má umenie aj dnes plniť len dekoratívno-estetickú a harmonizujúcu úlohu, alebo je jeho podstatou skôr provokácia a nastolovanie koncepčných sociálno-spoločenských, či filozofických otázok. Či má byť umenie vizuálne zrejmé, alebo ho treba dovysvetliť priloženým výkladovým textom. Je to súboj oleja a vody, ktorý sa asi nateraz nevyrieši.
4/ Oponenti použili argument, že vystavujú “medzinárodne rešpektovaní umelci”. Nuž tento výraz je veľmi vágny a nekonkrétny, lebo neviem, čo znamená byť “medzinárodne rešpektovaný umelec”. Čo je meradlom toho, kto je “rešpektovaný” a kto nie. V minulosti evidujeme len zopár slovenských autorov, ktorých umenie skutočne prekročilo hranice Slovenska. V súčasnosti “exportuje” Slovensko veľa nových autorov, pričom výber umelcov je silno ovplyvnený súčasnými trendami vo svete. Nie každý laický návštevník je však pripravený takéto umenie chápať, pričom na preverenie skutočnej kvality diel bude potrebný čas.
5/ V neposlednom rade je ministerka podrobená kritike za nekompetentnosť i svoj nevhodný outfit. Isto, že by sa mohla obliekať aj konzervatívnejšie, ale opačným extrémom bol ultrakonzervatívny imidž Alexandry Kusej, bývalej riaditeľky SNG. Čo sa týka odbornosti, treba pripomenúť, že ani jeden z doterajších 11. ministrov kultúry (Chudík, Snopko, Roman, Hudec, Kňažko, Chmel, Maďarič, Krajcer, Laššáková, Milanová, Hroncová) boli iného zamerania, neštudovali dejiny umenia a tak vlastne ani jeden z nich nebol “kompetentný odborník” pre výtvarné umenie.
Vložiť odpoveď